Gdzie kupić samochód?

Osoba pragnąca kupić samochód w Polsce ma do wyboru kilka możliwości. Może skorzystać z oferty autoryzowanego dealera, kupić pojazd od osoby prywatnej lub odwiedzić jeden z licznych komisów samochodowych. Jeśli chodzi o kupno nowego auta, to decyzja jest prosta. W tym wypadku w grę wchodzi jedynie autoryzowany dealer. W przypadku aut używanych mogą pojawić się jednak wątpliwości, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Jeszcze kilka lat temu komisy samochodowe cieszyły się ogromną popularnością wśród Polaków. Na placach i skwerach ich właściciele wystawiali modele aut przywiezione z zagranicy. W ostatnim czasie jednak, coraz chętniej kupowane są auta używane sprzedawane przez salony samochodowe. Zarówno jeden jak i drugi sposób kupowania ma swoje zalety i wady. Warto więc przyjrzeć im się bliżej aby dokonać świadomej transakcji.

Jeśli chodzi o kupowanie w komisach samochodowych, częstym problemem jest trudność zweryfikowania autentycznego stanu pojazdu wystawionego do sprzedaży. Niestety, w wielu przypadkach do Polski trafiają auta mocno wyeksploatowane lub uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Bardzo często po wjechaniu na teren RP pojazdy te trafiają do warsztatów, gdzie są przygotowywane do sprzedaży. Zazwyczaj cofnięciu ulega licznik i usunięte zostają widoczne uszkodzenia. We wnętrzu wymienia się najbardziej zużyte elementy, a dodatkowo preparuje się dokumenty świadczące o oryginalnym przebiegu. Wszystko po to, aby potencjalny klient uwierzył w to, że auto jest w nienagannym stanie. Osoba kupująca taki samochód zazwyczaj dopiero podczas jego użytkowania dowiaduje się o jego wadach. Niestety wtedy jakiekolwiek reklamacje zazwyczaj są niemożliwe.

Aby uniknąć tego typu problemów, coraz więcej osób decyduje się kupować auta używane z salonów samochodowych. Tego typu auta są w ofercie salonów od niedawna. Zazwyczaj pochodzą od klientów, którzy nabyli nowy model, a poprzedni zostawili w ramach rozliczenia. Samochody te zanim trafią do sprzedaży przechodzą gruntowny przegląd techniczny. Wymienia się zużyte podzespoły i wykonuje niezbędne naprawy. Wszystko po to aby potencjalny klient miał pewność, że model, który kupi będzie sprawny i zgodny z jego oczekiwaniami. Wiele salonów udziela nawet na tego typu auta gwarancji. Chociaż salony posiadają lepszą reputację od komisów samochodowych zdarza się, że również i w warsztatach dealerskich cofane są przebiegi. Wynika to z łatwego dostępu mechaników zatrudnionych w salonie do najnowszego sprzętu, który takie praktyki umożliwia.

Biorąc pod uwagę transparentność i uczciwość, to zakup auta używanego z salonu będzie lepszym rozwiązaniem. Nie należy jednak zapominać o jeszcze jednym istotnym kryterium, a mianowicie cenie. Trzeba mieć świadomość, że ceny samochodów komisowych są zdecydowanie niższe od tych oferowanych w salonach. Wynika to przede wszystkim z niższych kosztów prowadzenia komisu, niż salonu samochodowego. Bez względu na to gdzie będzie kupowane auto, warto przed sfinalizowaniem transakcji poprosić znajomego mechanika aby dokonał chociaż pobieżnych oględzin wybranego modelu i ocenił, czy to co widzi jest zgodne z tym co mówi sprzedawca.

Comments

Dodaj komentarz

mood_bad
  • Nie skomentowano.
  • chat
    Dodaj komentarz
    keyboard_arrow_up